m Chia tohumu nedir? Chia tohumu zayıflatır mı?       

Chia tohumu nedir? Chia tohumu zayıflatır mı?
11.10.2018 10:52:04

 


Chia tohumu Türkiye'de son dönemde adından sıkça söz ettiren bir bitki türüdür. Anavatanı Güney Amaerika olan Chia tohumu bir tür adaçayı olarak bilinmektedir. Chia tohumu içerisinde bulundurduğu Omega 3 sayesinde beyin ve kalp hastalıklarına büyük fayda sağlar. Peki Chia tohumunun faydaları nelerdir?


CHİA TOHUMU NEDİR?

Güney Amerika’da yetişen bir tür adaçayı olan Salvia hispanica, tüm dünyada Chia (Çiya) bitkisi olarak biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise Chia tohumu olarak satılıyor ve kullanılıyor.

CHİA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Chia tohumu, en iyi Omega-3 kaynağı olarak bilinen somon ve keten tohumundan daha fazla Omega-3 içermektedir. Beyin ve kalp sağlığı için çok önemli olduğu bilinen Omega-3, düzenli Chia tohumu tüketildiğinde metabolizmaya önemli faydalar sağlıyor:

-Chia tohumu her 28 gramında 5 gram Omega-3 içermektedir.

-28 gramında ünlük protein ihtiyacının %10’unu karşılayacak kadar, 4,4 gram protein vardır.

-İçerdiği triptofan adlı aminoasit, tokluk hissi sağlar, uykuyu düzenler ve psikolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlar.

-Chia tohumu aynı zamanda iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseriti düşürür.

-İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin de dostu olan Chia tohumları, kabızlık gibi sorunları da önlemede etkili.

-28 gram Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılayarak daha güçlü kemikler ve diş sağlığı için de etkili.

-28 gram Chia tohumu aynı zamanda günlük fosfor ihtiyacının %27’sini karşılıyor.

CHİA TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Chia tohumunun doğrudan kilo vermeye etkisi olduğuna dair henüz yeterli bir araştırma bulunmuyor ancak içerdiği antioksidanlar ve sağladığı tokluk hissi sayesinde kilo verme sürecinde önemli bir yardımcı besin olabileceği yönündeki görüşler yaygın.

CHİA TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salataya, yoğurda, çorbalara ve smoothie’lere baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebilirsiniz.
 
Chia tohumunun en önemli özelliği, sıvı bir gıdanın içine koyulduğunda ve bekletildiğinde, içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlamasıdır. Bu yöntemle zevkinize göre chia pudingi de hazırlayabilirsiniz.
En Güzeli Kadınlar için ..
© 2017 yesilmavimor.net | Blog, Paylaşım, Eğlence Kaynağı