m Elma Çayı Tarifleri ve Faydaları Nelerdir       

Elma Çayı Tarifleri ve Faydaları Nelerdir
22.11.2017 19:07:11

 


Elma çayı nasıl yapılır?
Sade elma çayı demlemek için, bir bütün elma soyulur, çekirdekleri çıkarılır. İnce ince dilimlenerek kabuklarıyla birlikte demliğe alınır ve üzerine iki su bardağı soğuk su ilave edilir. Orta ateşte kaynatıldıktan sonra altı kapatılarak 10 dakika kadar demlenir.
 
Elma çayını daha lezzetli ve daha şifalı hale getirmek için başka bitkilerle karıştırarak da demleyebilirsiniz:
 
Tarçınlı ballı elma çayı: Bir su bardağı kaynamış suyun içine yarım elma doğranır, bir kabuk tarçın ilave edilir. Ağzı kapalı halde 10 dakika kadar demlendikten sonra içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilir. Soğuk algınlığına karşı tüketilebilir.
 
Limonlu baharatlı elma çayı: İki elma kabuklarıyla beraber dilimlenir, bir bütün limonun dilimleriyle beraber 3 su bardağı soğuk suda 15 dakika boyunca kaynatılır. Karışım kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve içine 5-6 karanfil, yarım çay kaşığı karabiber ve bir kabuk tarçın eklenerek 5 dakika daha demlenir. Karışım süzüldükten sonra sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Bu karışım, içerisindeki diğer malzemelerle birlikte yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.
 
Naneli elma çayı: Yarım elma dilimlenir, üç dal taze nane ile birlikte bir su bardağı kaynamış suya ilave edilir. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek tüketilir. Özellikle hazımsızlık gibi sorunlara iyi gelen bu çay, yemeklerden sonra içilebilir.

Elma çayının faydaları

İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, elma çayının vücuttaki toksinleri uzaklaştırma (detoks) etkisi de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde hem hastalıklara karşı koruma sağlar, hem de zayıflamaya yardımcı olur. Antioksidan özelliği, aynı zamanda cildi de güzelleştirir.
Elma çayı, kalp sağlığını korumada ve çeşitli kalp-damar rahatsızlıklarına karşı korunmada etkilidir.
Kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur.
Elmanın içeriğindeki fitokimyasallar, elma çayının kemik sağlığını korumasına da yardımcı olur.
Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu artırır. Dikkat eksikliği sorunu yaşayan kişiler günde 1-2 fincan elma çayı tüketebilirler.
Göz sağlığını koruyucu etkisi vardır.
En Güzeli Kadınlar için ..
© 2017 yesilmavimor.net | Blog, Paylaşım, Eğlence Kaynağı